1️⃣ CIEKAWOSTKA HISTORYCZNA
Pierwsza wzmianka o bolesławieckim naczyniu kobaltowym pochodzi z 1612 r. Mowa tu o dzbanie, który burmistrz miasta, Namsler, zawiózł na dwór do Pragi. Najstarszym zachowanym naczyniem kobaltowym jest dzban zdobiony nakładką w formie krucyfiksu ✝️, datowany na 1 ćw. XVII w, znaleziony w czasie badań archeologicznych prowadzonych w pozostałości jednej z bolesławieckich garncarni.

2️⃣ CIEKAWOSTKA HISTORYCZNO-GEOGRAFICZNA
Pigment w kolorze kobaltu nie jest charakterystyczny wyłącznie dla Bolesławca. Stosowany był przez wieki do zdobienia ceramiki w całych obecnych Niemczech (m.in. Saksonia czy Turyngia i popularne wzory cebulowate i słomkowe), ceramiki holenderskiej (np. fajanse z Delft), skandynawskiej, porcelany miśnieńskiej (to niemal legenda!), fajansu włocławskiego (chyba każdy ma w domu choćby talerz z typową dla Włocławka kwiatową dekoracją), ale przecież także, a może przed wszystkim znanej i docenianej od wieków chińskiej porcelany ⛩️🎎🏺. I to prawdopodobnie tam należy szukać początku fascynacji tym kolorem jako elementem zdobniczym naczyń.

3️⃣ CIEKAWOSTKA CHEMICZNO-ETYMOLOGICZNA
Kobalt jako pierwiastek może wchodzić w skład związków chemicznych, które jako pigmenty mają barwę np. zielonkawą (tlenek kobaltu (II) i tlenek cynku) 🟩 czy krwistoczerwoną (roztwór soli kobaltu (II) i (III) 🟥) i są także z powodzeniem stosowane do barwienia szkliw i tworzenia farb do malowania ceramiki. W tym kontekście powszechne stosowanie określenia "kobalt" do niebieskiego barwnika może być więc mylące...
4️⃣ CIEKAWOSTKA BADAWCZA
Nie każda niebieska farba do ceramiki zawiera tlenek kobaltu. Już w Egipcie znana była smalta czyli krzemian kobaltu potasu znany także pod zdecydowanie ładniejszą nazwą: "błękit królewski" 🟦👑🟦. Co ciekawe, smalta położona na biskwit ma barwę niebieską, w przeciwieństwie do tlenku kobaltu, który jest jasnofioletowy. W XVI w. zaczęto go produkować na skalę przemysłową w Saksonii, a więc rzut beretem od Bolesławca. Czy zatem wszystkie dawne bolesławieckie naczynia są pokryte dekoracją zawierającą tlenek kobaltu? Wymagałoby to szczegółowych badań fizyko-chemicznych.
Z całą pewnością tlenkiem kobaltu zdobione są naczynia z Ceramiki Anna, które kupić możecie w naszym sklepie www.ceramikazbolka.pl.
Zapraszamy ❤️
Ceramika z Bolka